Shriftid ja “anti-aliasing”


Mis on anti-aliasing?

Aliasing on tuntud efekt kuvaritel, tegelikult enamusel pikselriistvaral, kus kasutatakse diagonaalseid ja kõveraid vektoreid, kuvades neid tiheda sik-sakina. Kui pikslid on suured, nagu vanematel kuvaritel, on ilmselge vajadus tehnoloogia järele, mis pehmendaks graafikat. Anti-aliasing, on loomulikult tehnika, mis on loodud vähendamaks aliasingu efekti. Lisades täistoonides sik-sakile kriitilistesse kohtadesse pooltoone, tekitab rakendus mulje ühtlastest sujuvatest kõveratest. Lihtne teoreetiline mudel anti-aliasingu teostamiseks näeb ette, et kujund renderdatakse vastavalt konkreetsele lõplikule ekraaniresolutsioonile, ümardades kujundi kontuurid vajalike pooltoonideni. Aga tuleb välja, et see meetod ei ole tegelikult parim lahendus, on olemas korrektsemaid korrektuuride tegemise filtreid.

Anti-aliasing efekt sõltub kuvarist, tähtis on kui palju värve kuvar suudab näidata: kuvar, mis näitab ainult 256 värvi, ei suuda teha korrektselt tööd piiratud pooltoonide arvu tõttu. Kui värve aga mitte arvestada, on asi tunduvalt lihtsam, monitor, mis võimaldab 16 musta ja valge vahelist pooltooni, on juba ideaalne teksti anti-aliasingu teostamiseks must-valgelt. Värviliste lahenduste puhul on vaja lihtsalt piisavalt üleminekutoone taustast kujundi või teksti põhitoonile.

Joonis 14. Vasakult vektorkujutis, aliasing efekt ja anti-aliasing korrektuur. Suurendustel on täpselt näha, mis toimub kujutise piirjoonega.

Anti-aliasing ja tüpograafia

Kuvari-põhise tüpograafia puhul on oluline loetavus, samas on aga mõistetud, et anti-aliasing võib mõnel juhul teksti muuta raskemini loetavaks. Me ei mõista täielikult nägemise protsessi tähtede tajumisel (loe: lugemisel), aga mõned anti-aliasingu kohandused on kindlasti parandanud mõlemat - teksti loetavust ja esteetilist korrektsust ekraanil.

IBM‘i Yoda kuvar, väljatöötatud 1986-nda aasta paiku, toetab anti-aliasing teksti. Esimene personaalarvuti, mis toetas anti-aliasing rakendust tekstile oli Acorn Archimedes oma RISC OS operatsioonisüsteemiga.

Microsoft võrdleb tehnoloogiat, mida kasutati Windows 95‘s tekstide pehmendamiseks: vertikaalsed ja horisontaalsed jooned on jäetud puutumata, pehmendatud ja korrigeeritud on ainult kõveraid, seriife ja diagonaale. Anti-aliasing teksti kutsutakse sageli “must-valge” (ing grey-scale) tekst.

Joonis 15. Esimese sõna puhul on tegemist Adobe Photoshopi anti-aliasing effektiga. Pane tähele kuidas vertikaalsed ja horisontaalsed jooned on muutunud uduseks ja sherifid on peaaegu kadunud. Teine sõna, on genereeritud kasutades Windows 95`e anti-aliasing rakendust. Iga täht on renderdatud individuaalselt, Vertikaalsed ja horisontaalsed jooned on jäetud täis toonidele, pehmendatud on ainult kõveraid, diagonaale ja sherife. (Tegemist on Times New Romaniga shriftiga, suurendus 4 korda)

Anti-aliasing ja Macintosh

Üks rakendusi Macintosh arvutitele on SmoothType 2.0.2, mille on loonud Greg Landweber. See on suurepärane jaosvara (kopeerimist ja proovimist ei piirata, kuid pidevaks tööks nõutakse väikest registreerimistasu - 10$). SmoothType 2.0.2 lisab anti-aliasing efekti kõigile TT shriftidele (samuti Type 1 shriftidele, kui ATM on installeeritud). Võimalus on valida kahe meetodi vahel: kiirem 2-bitine anti-aliasing (4 pooltooni) ja aeglasem 4-bitine (16 pooltooni).

Materjal
___________________________
TrueType Typography - TYPE chimérique - www.truetype.demon.co.uk
Smooth Fonts in Windows 95 – Microsoft - www.microsoft.com/typography
Anti-Aliasing of fonts on the Acorn Archimedes, using the RISCos operating system - by Matthew Godbolt. - newton.ex.ac.uk/general
The new font system from Type Solutions - Type Solutions - www.typesolutions.com

<< TAGASI